ZE ŽIVOTA: Záleží, jak se na to podíváš…


“Mami, ja tu chcem zostať,”
řekla jsem v slzách do telefonu a zrušila zpáteční jízdenku do Nitry. To byla poslední věc, kterou jsem tehdy “naplánovala.” Co bude dál, o tom jsem neměla ponětí…

Dnes je to 12 let, co se můj starý život stal minulostí. Rozestudovaná žurnalistika, sny o divadelní kariéře i bezpečné zázemí přátel a domova. Vše zůstalo ve městě pod Zoborem a já, s pár taškami uprostřed malého pražského pokoje, právě začínala od nuly.

 

Znovu od nuly…

 

To co jsem uměla, putovalo do koše. Doma jsem vládla jazyku i písmu ale v cizím státě? To přece nikoho nezajímá!

A tak jsem pomalu začala budovat, byť jsem netušila co. Vytvořila jsem hezkou kariéru v kanclu, občasný návrat na taneční pódium i krásné cesty po světě. A také pořádný mindrák z vlastní řeči.

Holka, která kdysi tapetovala pokojíček sbírkou diplomů z recitace, měla najednou problém. “Jéé, vy jste Slovenka…” Ta věta se mi stala mantrou a noční můrou zároveň. Tu jsem díky ní nedostala práci v televizi, tu mi “o ni” uniklo místo v prestižní herecké skupině. Jakoby se všechny dveře najednou zavřely.

“…. Měla bys mluvit česky, když seš tady…. A proč ses přestěhovala do Prahy? …. No víte, kdybyste neměla tu slovenštinu…” Jako by to nemělo konce. Zjištění, že vaše identita zničehonic stojí na rodišti za hranicemi… je husté 🙂

Jediný moment definitivně rozhodl. Šéf v nové práci zavelel: „Budeš psát malou rubriku a naučíš se mluvit česky.“ V tu chvíli bylo vše jasné.

 

Naučíš se česky

 

Upřímně, bylo to šílené. Dřela jsem, učila se nový jazyk, psala diktáty, trénovala. Místo vytouženého klidu se však “jéé” zvrhlo do obřích rozměrů. “A proč nemluvíte slovensky…Jste z Ruska?…. Ten přízvuk je hrozný…. Mluvte slovensky…. Mluvte česky… Mluvte slovensky… Mluvte česky …. Mluvte blabla….“ STOP!

Trvalo měsíce, než se ta schíza rozvinula v seriózní komplex. Nebyla jsem dobrá tak ani tak. Každý měl názor a nikdo se neptal, jestli ho chci poslouchat. I cizí lidé v tramvaji měli potřebu mě poučit, co mám dělat 🙂 Stokrát jsem měla chuť se vším praštit. Vrátit se do své domovské “škatulky,” kde mi vše šlo a kde nikdo neřešil jazyk, kterým se vyjadřuji.

 

…….

 

Teď sedím u počítače a přepisuji TV spoty šesti nadnárodních značek z češtiny do slovenštiny. Za pár týdnů vám přeruší váš oblíbený pořad, pokud sledujete televizi. Nedávno jsem přeložila web velkého slovenského projektu a jiné firmě připravila komunikaci ke vstupu na český trh. Jeden den mě zavolají dohlížet na slovenštinu v dabingu, druhý povyprávět do rodiště, jak se věci dělají “v Praze.” Vše díky jednomu komplexu z cizí řeči 🙂

S pocitem „zavřených dveří“ jsem to tehdy opravdu vydřela. Dnes se psaním s láskou živím a pod mou klávesnicí vznikají české weby, časopisy i tiskové zprávy. Mou přidanou hodnotou na trhu psavců je lidskost, vyprávění i profi znalost dalšího jazyka. Tehdy by mě ani nenapadlo, jak moc se to může hodit.

 

Život je fajn parťák 🙂 Pořád vás chce něco učit. Takže, díky za zjištění, že:

 

1.Tvůj nedostatek nebo tvá přednost? Záleží na tobě, jak to uchopíš.
2. Jedině když jedeš podle sebe, dává vše smysl. Kopie a uniformita jsou k ničemu. Být jedinečným je lepší.
3. Kdo doopravdy seš, to musíš vědět ty. Vyvíjej se, ale nenech se do ničeho tlačit. A nemusíš se líbit všem.
4. Každý plán se může proměnit v realitu. Záleží na tobě. Pouhé přání ale nestačí, je potřeba makat.
5. Nejjednodušší cesta není vždy ta nejlepší.
6. Překážky nás nemají rozdrtit ale posílit a udělat z nás “lepší verzi já.”
7. Čeština a slovenština jsou opravdu dost rozdílné jazyky 🙂

Docela bych pokračovala, ale musím běžet. Chci konečně dopsat tu svou knihu. Abych jí pak mohla vydat. V češtině i slovenštině, samozřejmě 🙂Nashledanou a dovidenia. Hezký den 🙂

Petra Kuráková

Holka, která ráda tvoří. Copywriterka na volné noze, autorka textů pro byznys i duši a milovnice zeleného čaje. Ve volném čase ji potkáte na divadelních prknech či u kulinářského experimentování.

Latest posts by Petra Kuráková (see all)

Petra Kuráková
Holka, která ráda tvoří. Copywriterka na volné noze, autorka textů pro byznys i duši a milovnice zeleného čaje. Ve volném čase ji potkáte na divadelních prknech či u kulinářského experimentování.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů